2020: Mateřská škola, Roztoky u Prahy
Předmětem dodávky byla revitalizace celého areálu dlouhodobě zanedbané památkově chráněné vily z konce 19. století v Tichém údolí v Roztokách u Prahy. Rekonstrukcí a kompletní obnovou vily bylo vytvořeno kulturní centrum pro místní spolkovou činnodt a mateřská škola s herní zahradou a veřejně přístupným parkem. Stavba byla dokončena oficiálně 30. 6. 2020.
O stavbě
„Vilu si nechal na pozemku bývalé vinice postavit Sigmund Theodor Haurowitz, spolumajitel továrního skladu Kosmonoských kartounů a obchodu s rukodělným zbožím. V eklektickém stylu s neorenesančními prvky ji navrhl architekt a stavitel Josef Blecha, starší bratr proslulejšího Matěje Blechy. Vila svým honosným pojetím reprezentuje dobový typ historizujících rezidencí, jejichž nejznámějším příkladem je například Lannova vila v pražské Bubenči od Ignáce Ullmanna.
Rodina Haurowitzů svou vilu v Roztokách obývala do roku 1940, kdy její majetek propadl německé říši. Po válce přešla pod vlastnictví obce, byla nevhodně adaptována pro levné nájemní bydlení a bez výraznějších oprav chátrala až do neutěšeného stavu před zahájením rekonstrukce.“ (Zdoj: NPÚ)
Základní informace
- Investor: Město Roztoky
- Autoři: Tomáš Efler, Martin Čtverák, Tomáš Šantavý
- Studie: Tomáš Efler, Martin Čtverák, Pavla Danešová
- Projektant: Tomáš Šantavý, Radek Lizna, Hynek Petřina, Jiří Kalinec
- Dodavatel: Podzimek a synové s.r.o., Třešť
- Památkový dohled: Eva Zápalková, Andrea Musilová, Eva Mikešová, Štefan Fábry
- Umístění: Jihlavská 1820, Humpolec
- Termín realizace: 2017–2020
„Na základě dochované původní dokumentace i dobových fotografií byly zrehabilitovány oba rizalitové štíty a na obnovený střešní plášť se vrátila i kopie hřebenového kovaného ohrazení. Z fasády byl odstraněn šedý nátěr z dob socialismu a budova získala původní odstín pískové barvy, včetně detailů v podobě rytých architektonických prvků a rustikálního členění ploch. Byly repasovány dochované původní okenní výplně a doplněny kvalitními replikami s leptanými rostlinnými motivy. Rekonstrukce zbavila interiér druhotných příček a vestaveb, bylo obnoveno litinové schodiště, doplněna původní nebo dobově odpovídající dlažba a zrestaurovány dřevěné i štukové prvky.
Rekonstrukce vily Sigmunda Haurowitze je záslužný počin, neboť havarijní stavba bez využití byla navrácena do života. Veškeré práce proběhly citlivě a kvalitně s důrazem na detail, zaniklé prvky byly obnoveny a nyní opět tvoří podstatu architektury budovy. Přízemí vily bude využito jako spolkové centrum, patro jako mateřská školka.“ (Zdoj: NPÚ)
Fotogalerie